Domáce násilie, týranie a znásilnenie. Majú ženy šancu sa brániť?

Autor: Gabriel Závodský | 7.4.2008 o 8:20 | Karma článku: 10,00 | Prečítané:  4023x

Po naozaj šokojúcom náleze na internete (či už je to video hrané alebo nie), po ktorej mi právom zovrela krv žilách sa pokúsim bez prehnaných emócií zaoberať otázkou domáceho násilia. Nemyslím, že v súčasnosti je táto téma tak silne tabuizovaná ako bola možno v minulosti, ale často sa stretávame aj dnes, s nedôverou voči možnostiam, obrany ktoré týraným ľuďom legislatíva poskytuje, alebo so sebaobviňovaním obetí. Pokúsim sa byť čo najmenej teoretický, avšak nedá necitovať môjho profesora na trestnom práve. "Bez základu silnej teórie sa je obrana práv zložitá "

Ak si zadáte do internetového vyhľadávača slovo znásilnenie, objaví sa Vám niekoľko tisíc stránok, článkov, ktoré sa venujú nielen problematike ochrany obetí, aj aj spovedí či priznaní obyčajných ľudí ale aj prominentov o tom, ako domáce násilie bolo súčasťou ich života a ako s ním bojovali a ako ťažko sa sním vyrovnávali. Osobne som sa nedávno spoznal a spriatelil s jednou mladou ženou, ktorá sa mi zdvôverila s tým, ako ju vlastný strýko niekoľko rokov pohlavne zneužíval. Scenár bol vždy rovnaký. Prišli letné prázdniny a ona chodila k strýkovi na dva týždne prázdninovať. Po priateľských objatiach strýkova náklonnosť a prejavy lásky sa zvyšovali a končili presne tam, kde by nemali. Na moju otázku prečo to nikomu nepovedala, že ten chlap patrí za mreže, som dostal šokujúcu odpoveď. "Nikto by mi neveril. On bol ku každému taký milý, pozorný." Odpoveď, ktorú počujeme a čítame často, ale keď sme s ním konfrontovaní znie úplne inak. Odpoveď na moju ďalšiu otázku, prečo chodila tam na prázdniny naďalej mi znela už úplne logicky. "Ako by som to vysvetlila, že tam zrazu nechcem chodiť?"


Až ma zmrazilo z toho aké je to logické a čo si dievča muselo vytrpieť. Bolo mi jasné, že viac sa jej o tom nechce rozprávať, že je rada, že to všetko má za sebou. Nemal som ani najmenšiu chuť zisťovať čo prežívala prípadne, čo to na nej zanechalo. Ani som nemusel. Cítil som, že na jednej strane vyžaduje a poteší ju objatie, na druhej strane bolo cítiť strach, odmeranosť. Aby nedošlo k nedorozumeniu, ženy vôbec neobviňujem. Však žena nemôže za to, keď chlap je agresívny, zvrhlí, či mentálne postihnutý. Rád by som však pochopil, prečo sa ženy tyranovi nedokážu postaviť, ba dokonca často obviňujú samé seba.
Pre mňa je nepochopiteľná odpoveď. "Môžem si za to sama, nemalo som ho provokovať." Nie som vôbec žiadny idealista čo sa týka žien, však domáce násilie sa netýka len ich, často sú terorizovaní aj muži, ale chlap by mal byť vždy ten, kto sa ovládne. A vôbec neexistuje žiadne ospravedlnenie pre násilné správanie. Ani tá notoricky známa veta "Jedna facka preventívne, len pomôže". Tak isto ako chlap má možnosť vycúvať z manželstva, zo spolužitia, má toto právo aj žena. Samozrejme rozumiem citovej či materiálnej naviazanosti ženy na muža (aj tyrana), ale nemyslím, že toto by malo byť ospravedlnením pre zotrvanie v takomto zväzku. A vôbec nie dieťa by malo byť dôvodom prečo v takomto zväzku ostať.

Na druhej strane v spoločnosti stále rezonuje klišé, že zákon ženám neposkytuje ochranu a zbytočne sa obracať na políciu, aj tak nepomôže. Ak uveríme tomuto tvrdeniu, potom je pochopiteľné aj to, že žena nenahlási domáce násilie z presvedčenia, že agresivita manžela či druha sa bude zvyšovať.

Čo môže žena urobiť ?

Prvé je, aby si uvedomila, že chlap sa nezmení a najmä, si nič nevyčítať a nestavať samu seba ako dôvod násilia. Ďalšou vecou je dôvera v orgány činné v trestnom konaní. Nie, nie som idealista a je mi jasne, že policajti si môžu chcieť zjednodušovať prácu tým, že s za jednu facku nič robiť nemôžu a podobne. Toto nie je pravda. Polícia je povinná preveriť každé podozrenie zo spáchania trestného činu, či priestupku. Je povinná úradný záznam na základe ktorého sa obeť môže obrátiť na súd a žiadať o predbežne opatrenie v ktorom obmedzí užívacie právo manžela k bytu. Ak polícia nekoná, je treba využiť inštitút "dozor prokurátora".


§ 146 ods. 2 Občianskeho zákonníka
Ak sa z dôvodu fyzického alebo psychického násilia alebo hrozby takého násilia vo vzťahu k manželovi alebo k blízkej osobe, ktorá býva v spoločnom dome alebo byte, stalo ďalšie spolužitie neznesiteľným, môže súd na návrh jedného z manželov obmedziť užívacie právo druhého manžela k domu alebo bytu patriacemu do bezpodielového spoluvlastníctva, prípadne ho z jeho užívania úplne vylúčiť.


§ 76 ods. 1, písm. g) Občianskeho súdneho poriadku
Predbežným opatrením môže súd uložiť účastníkovi, aby nevstupoval dočasne do domu alebo bytu, v ktorom býva osoba blízka alebo osoba, ktorá je v jeho starostlivosti alebo vo výchove, vo vzťahu ku ktorej je dôvodne podozrivý z násilia.
Ak je ohrozené život alebo zdravie dieťaťa o takomto návrhu rozhoduje súd do 24 hodín !
Súd len dočasne obmedzi vstup do obydlia, zriedka ho vykáže z užívania bytu úplne, ale už samotná existencia takéhoto stavu, umožňuje rozvod manželstva a vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva. Ďalšie násilné konanie bude napĺňať skutkovú podstatu trestného činu. Či už ublíženia na zdraví týrania blízkej alebo zverenej osoby a pod.
Možno sa niekomu tento teoretický výklad práv zdá príliš idealistický, či dokonca nerealizovateľný, ale určite je lepšie využiť svoje práva ako čakať kým násilie pominie a veriť tomu, že riešenie neexistuje.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Koalícia chce ľuďom prispieť na dovolenky a pôžičky. Hovorí aj o vyšších platoch

Sociálny balíček strán Smer, SNS a Most-Híd začína naberať reálne obrysy.

KOMENTÁRE

Za zvýšenie životnej úrovne v réžii koalície sa nedoplatíme

Maďari dnes dlhujú polovicu záväzku priemerného Slováka.

DOMOV

Dobré ráno: Na Slovensku vyhrávajú leniví a zbabelí politici

Ako si rozoberáme základy demokracie.


Už ste čítali?