Ako povinne prispievame mesačne 140 Sk na niečo čo nepotrebujeme

Autor: Gabriel Závodský | 9.10.2008 o 11:34 | Karma článku: 6,44 | Prečítané:  947x

Ak náhodou nemáte nejaký zlozvyk na ktorý zbytočne vyhadzujete peniaze, nemáte ani nijaké hobby, ktorému sa venujete aspoň z času na čas, možno si poviete ako dobre... Nevyhadzujem peniaze von oknom. Dovoľte mi, aby som Vás vyviedol z omylu. Máte hobby ktoré Vás stojí ročne 1680 korún (55,70€) a nemáte z neho nič, v podstate len financujete neefektívnu, nadbytočnú inštitúciu. Dokonca toto všetko platíte dva až tri krát (podľa potreby). Áno, hovorím o Slovenskej televízií.

Čo sa deje okolo Slovenskej televízie ma príliš nezaujímalo. Platil som, ako každý z Vás (keďže ste konečným užívateľom elektriny) koncesionárske poplatky, však je to moja zákonná povinnosť. Slovenskú televíziu si občas pozriem. V podstate na nej vidieť všetko to, čo nájdem aj na iných staniciach. V podmienkach slobodného trhu ponúka to isté ako každá iná komerčná televízia (neviem prečo sa jej hovorí verejnoprávna). Bral som ju ako prirodzenú inštitúciu, ktorú máme, financujeme odjakživa a hotovo.

To, že sa v nej niečo aj deje vieme väčšinou podľa toho, že z nej odchádzajú redaktori, riaditelia programov, ktorí nám potom prezradia, že naša verejno právna televízia je v podstate dojnou kravou, ktorú platíme všetci. Dnes keď som sa dočítal, že STV je pred krachom som ostal prekvapený. Však v roku 2004 mala zisk 330 miliónov a teraz jej riaditeľ chce ďalšiu dotáciu na 150 miliónov ? Ako to je možné ? Však je platená dvojmo. Ako príspevková organizácia je napojená na štátny rozpočet a platíme ju aj cez nejaké pochybné poplatky zvané koncesionárske. Nebudem sa zaoberať tým, prečo vo verejnoprávnej inštitúcií bordel, s tým nech sa vysporiadajú kontrolné orgány prípadne politici, ktorým tak leží na srdci táto inštitúcia. Ja sa zamyslím nad tým prečo vlastne koncesionárske poplatky platím.

Dane a poplatky platíme do štátneho rozpočtu na základe Ústavy. Nič s tým nenarobíme, je to dané. Ako štát hospodári s nami platenými daňami vieme spočítať politikom vo voľbách.

Platíme aj poplatky. Miestne. Za to, že máme psa, za vjazd ho historického centra mesta a pod. Tieto poplatky a miestne dane platíme obci, resp. Vyššiemu územnému celku. Ak tieto nehospodária efektivne, opať im to spočítame vo voľbách.

Čo však so Slovenskou televíziou ?

Platíme ju z našich daní, keďže je napojená na štátny rozpočet, kde má samostatnú kapitolu. Platíme ju formou "úhrady" ako to vyplýva zo zákona. A nakoniec ju platíme ešte raz formou dotácií, o ktoré si požiada generálny riaditeľ. Opäť, nebudem sa zaoberať tým, čo za to dostávame, na čo nám to je. Mňa zaujíma to na základe čoho a prečo by som mal platiť jednu inštitúciu tri krát.

Je to protiústavná úhrada ?

Zákonodarca to nazval veľmi šikovne. Úhrada za služby verejnosti. Sranda. Nikde v našej legislatíve nenájdete definíciu čo je to služba verejnosti. Je to 5 proti 5 ? Dr. House ? Službou verejnosti je určite činnosť polície záchranného zboru a podobne. Čím nám slúži, akú službu nám ponúka STV?. A čo keď o takúto službu nemám záujem ? Je dôkazom môjho zájmu o túto službu to, že nám elektrickú zástrčku ?

Prečo nás štát núti platiť úhradu keď na to nemá zákonné zmocnenie ? Dane a poplatky platíme na základe ústavy štátu alebo samospráve. Prečo ale platíme akúsi "úhradu" ?

Dane a poplatky platíme štátu a obci. Úhradu (koncesionárske poplatky) platíme SROčke zriadenej STV a SRo, podľa obchodného zákonníka. Prečo ?

Veľa otázok však ? Avšak odpoveď mám len jednu.

Poviem Vám prečo platíme koncesionárske poplatky (úhrady). Lebo aj štát (politici, vlády) si uvedomujú, že jej financovanie je zbytočné, preto  na jej činnosť nedá všetky financie zo štátneho rozpočtu, ale pod prikrývkou "verejnoprávnosti" na ňu prispievame všetci. Tri krát. 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Aktivitou v parlamente nesrší, politickú budúcnosť má Kaliňák už spečatenú

V Smere je stále veľmi silný, hovorí o Robertovi Kaliňákovi politológ.

KULTÚRA

Rytmusa pozvali na džezový koncert. Výsledok prekvapil

Na festivale One Day Jazz Festival mal Martin Valihora nečakaného hosťa.

KOMENTÁR TOMÁŠA PROKOPČÁKA

Toto nie je cenzúra, je to základná slušnosť

Je našou povinnosťou postaviť sa vám.


Už ste čítali?