Odtiahli Vám auto ? Neplaťte, súdte sa!

Autor: Gabriel Závodský | 24.10.2008 o 15:44 | Karma článku: 3,75 | Prečítané:  1036x

Od zverejnenia môjho článku o právomociach mestskej polície som dostal viacero emailov v ktorých ste sa pýtali na právomoci odťahovej služby a na právny základ na akom pracujú. Minulý týždeň môj kolega zastupoval klienta, ktorému bolo auto odtiahnuté, nezaplatil a odťahová spoločnosť ho následne zažalovala na zaplatenie sumy odťahu spolu s úrokmi z omeškania. Krajský súd vo svojom rozsudku potvrdil rozhodnutie Okresného súdu na základe ktorého spoločnosť nemá nárok na zaplatenie ceny odťahu a zaviazal ju zaplatiť trovy právneho zastúpenia.

Zaparkujete Vaše auto, odbehnete si a keď sa vrátite Vaše auto nie je mieste, kde ste ho nechali. Po prvotnom šoku, že Vám ho ukradli, zistíte, že auto Vám bolo odtiahnuté súkromnou odťahovou spoločnosťou za asistencie mestkej polície za paušálnu sumu 3500,- Sk čiže je úplne bezpredmetné či Vám ho ťahali sto metrov alebo tri kilometre (hovorí sa tomu neoprávnené náklady).

 Ako to funguje ? 

Na začiatok si ujasnime, že je úplne jedno z akého miesta Vám bolo vozidlo odtiahnuté, či ste stáli na zákaze, na trávniku, na námestí. Mestá majú so súkromnými spoločnosťami uzavretú zmluvu na výkon odťahovov. Mestká polícia spolupracuje s touto odťahovou službou na základe príkazu primátora.

 

Obec je podľs zákona zmocnená na „odstránenie prekážky“  z verejných komunikácií, ktoré má v správe. Na základe tejto právomoci obce a mestá uzavierajú so súkromnými spoločnosťami zmluvy. Problém je v tom, že si neuvedomujú, že táto právomoc im je daná ako originárna a pôvod má vo verejnom práve a nie súkromnom. Zjednodušene, obce nesmú previesť túto svoju právomoc na inú súkromnú spoločnosť (ako to potvrdil  vo svojom rozsudku aj Navyšší súd SR). Mestá a obce môžu právomoc odstraňovania prekážok vykonávať len právnickou osobou nimi zriadenou na tento účel.

 

Odťahové spoločnosti často argumentujú rozhodnutím Ústavného súdu, ktorý pripustil porušeie ich ústavných práv. Áno, je tomu skutočne tak. Lenže Ústavný súd potvrdil porušenie práva na spravodlivý súdny proces, keďže Krajský súd nedostatočne odôvodnil svoj rozsudok. Ale táto skutočnosť nemá nič spoločné s právomocou previesť výkon právomoci obcí  na inú osobu a už vôbec nezakladá právomoc súkromných spoločností na vykonávanie odťahov vozidiel. Že mesttská polícia koná nad rámec svojho zákonného zmocnenia sa dočítate v mojom staršom článku.

 

Čo keď Vám auto odtiahne mestský dopravný podnik ? Podľa môjho názoru ani dopravný podnik na túto činnosť nie je oprávnený, keďže nebol zriadený obcou za týmto účelom. V tejto otázke judikaúra ešte neexistuje (apoň som sa s ňou nestretol), tak si na takého rozhodnutie súdu budeme musieť počkať.

 

Ďakujem za návrh na túto tému vďaka ktorému vznikol  tento článok a teším sa na ďalšie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Aktivitou v parlamente nesrší, politickú budúcnosť má Kaliňák už spečatenú

V Smere je stále veľmi silný, hovorí o Robertovi Kaliňákovi politológ.

KULTÚRA

Rytmusa pozvali na džezový koncert. Výsledok prekvapil

Na festivale One Day Jazz Festival mal Martin Valihora nečakaného hosťa.

KOMENTÁR TOMÁŠA PROKOPČÁKA

Toto nie je cenzúra, je to základná slušnosť

Je našou povinnosťou postaviť sa vám.


Už ste čítali?