SuperStar z nezamestnanej štyridsiatničky

Autor: Gabriel Závodský | 27.5.2009 o 20:01 | Karma článku: 5,57 | Prečítané:  1337x

Rád by som sa s Vami podelil o jeden príjemný zážitok z môjho dnešného surfovania po YOUTUBE.COM. Pôvodne som hľadal nejaké bláznivé videá na rozptýlenie. Po mojom favoritovi Norbertovi Lakošovi a jemu podobným "umelcoch", vtipných videách so zvieratkami, keď sa už príležitosti na humor míňali, naťukal som do vyhľadávania Britain got talent. S  presvedčením, že uvidím niečo naozaj smiešne (pri pohľade na ženu v strednom veku som to čakal) som vybral link s 61 miliómni prehliadnutiami. To som ešte nevedel, ba ani netušil, že sa pozerám na celosvetovú superstar.

Nie som vášnivým priaznivcom televíznych shows, na druhej strane ich ani nezatracujem a čo je zaujímavé si rád pozriem. Keďže škodoradosť je tá najkrajšia radosť tak si s oblubou pozriem zlyhania, pády a trapasy. Títo ľudia majú môj rešpekt, lebo sa dokážu postaviť pred publikum, strapniť sa a pritom si o sebe myslieť, že sú The kings.

V talentových shows natrafíme na niekoľko typov ľudí. Sú medzi nimi takí, ktorí na sebe tvrdo roky pracujú, aby niečo dosiahli a prídu to prezentovať. Sú tam takí, ktorý si myslia že majú talent a prídu sa strapniť a prípadne nepochopiť, že talent nemajú. Toto som si myslel aj o žene v strednom veku, s kučeravými vlasmi, dvojitou bradou a trocha nepričetným pohľadom. Reč je o Susan Boyle.

Poďte si pozrieť jej vystupenie v talentovej súťaži Britains got talent. Link: http://www.youtube.com/watch?v=9lp0IWv8QZ

Budem sa snažiť bez pretvárky opisovať moje prvé dojmy z videa.

Po spustení videa vidíme zdravo moletnú tetušku, ako s poriadne pootvorenými ústami sa snaží konzumovať doma pripravený koláčik (či chlebik ?). "Moderne" oblečená v zlato trblietavom outfite, bez mejkapu a so súťažným číslom nalepeným na hrudníku. Hovorím si, wau tak toto bude niečo dobré. Utvrdzuje ma v tom aj šikovne vybratá hudba ako podmaz (pripomína mi hudbu patriacu do komédie).

Po krátkej konverzácií s moderátormi ma jej jednoduché vystupovanie, kývanie ručičkami a smiech utvrdzuje v tom, že toto bude zaujímavé.

Tetuška ráznym krokom v rukou v bok prichádza pred porotu. Po slušnom, akoby pionierskom predstavení, zabudne, ale neskôr vysvetlí, že pochádza z dedinky, ktorá je  súčasťou viacerých dediniek. K tomu jej spriamený postoj - môj prvý úškrn. Simon (prísny porotca) točí očami, z auditória sa ozýva húúú a mierny piskot. Teta dáva ruku rázne v bok. - smiech.

Tetuška zároveň eroticky hýbe bokmi so slovami, to je len jedna stránka môjho ja. Druhý porotca očami prezrádza, že očakávame to isté... - smiech.

Po otázke, čo je jej snom a po odpovedi "Chcem sa stať profesionálnou speváčkou" vidíme šikovný strih na dievčinu v štýle Emo (ak sa nemýlim), ktorá podobne točí očami ako ja. Po tom, ako teta oznámi, že chce byť známa ako Evelyn Page, humor vrcholí. Tetuška bude spievať "I dreamed a dream". Pesničku poznám, hovorím si, áááááno táto tomu dá. Teta ukazuje coolovo palec hore, hudba spustená. Teta začína spievať.

Tetuška dospieva a vyberie sa preč, musia ju navigovať naspať, akoby ani nechápala čo sa deje, čo má robiť. Sedím za monitorom ako puk. Teta bola perfektná. Čakal som niečo úplne iné, trapas, zosmiešenie sa. Však teta mala všetky predpoklady. Jednoduché vystupovanie, reči, zabudla kde býva, točila bokmi ako neuvedomelá striptérka.

Podobne ako všetci porotcovia si musím priznať, že som ju hodnotil podľa prvého dojmu a úplne som sa splietol, podobne ako celé auditórium a možno milióny ďaľších divákov, ktorí ju sledovali pri televíznych obrazovkách.

Na talentových shows sa ovácie ujdu tým, ktorý na sebe tvrdo makajú, zapôsobia skromnosťou a potom prekvapia. Mňa ako chlapa poteši krásna žena, ktorá síce talent nemá, ale výstrih áno. Pozrite si video ešte raz a skúste definovať čo je krása teraz. Pri pohľade na túto tetušku, ktorá  si svojou jednoduchosťou uchvátila celý svet, som prinútený sa zamyslieť aj sám nad sebou.

Zo Susan sa samozrejme stala superstar. Rozhovor s ňou robil Larry King, BBC, bola a je plná novín. Nemyslím si však, že sa z nej stala superstar len kvôli jej spevu. Som presvedčený, že je veľa ľudí, ktorí vedia spievať podobne a možno lepšie ako ona. Star sa stala preto, lebo svojou jednouduchosťou veľa ľuďom otvorila oči. Poukázala na to, o čom tento svet je. A v neposlednom rade ukázala ako veľmi sa mýlime, keď ľudí súdime skôr, ako im dáme šancu. A ja preto hovorim: !Go! Susan !Go!.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Koalícia chce ľuďom prispieť na dovolenky a pôžičky. Hovorí aj o vyšších platoch

Sociálny balíček strán Smer, SNS a Most-Híd začína naberať reálne obrysy.

KOMENTÁRE

Za zvýšenie životnej úrovne v réžii koalície sa nedoplatíme

Maďari dnes dlhujú polovicu záväzku priemerného Slováka.

DOMOV

Dobré ráno: Na Slovensku vyhrávajú leniví a zbabelí politici

Ako si rozoberáme základy demokracie.


Už ste čítali?