Pokuta od mestskej polície a kamerový záznam.

Autor: Gabriel Závodský | 16.2.2010 o 11:48 | (upravené 17.2.2010 o 1:36) Karma článku: 13,13 | Prečítané:  7303x

Cez víkend mi prišiel e-mail od jedného pána, obyvateľa Rožňavy. Opísal mi postup tamojšej mestskej polície, ktorá posiela vodičom oznámenia o spáchaní priestupku. Mestská polícia využíva mestský kamerový systém mesta, obstará snímku (kamerový záznam) následne si vodiča predvolá a dá mu na výber. A to buď zaplatí pokutu mestskej polícii alebo postúpi kamerový záznam na dopravný inšpektorát na prejednanie priestupku.

 

Veľmi zaujímavý a sofistikovaný postup, priznám sa, že ma veľmi zaujal. Akým právom využíva mestská polícia zábery z kamerového systému ? Má mestská polícia právo vodičov predvolávať a udeľovať im pokuty ? Môže postúpené kamerové zábery použiť Dopravný inšpektorát na preskúmanie priestupku ako dôkaz ?

V poslednej dobe je inštalácia kamerových systémov veľmi populárna. Inštalujú sa väčšinou pod zámienkou ochrany obyvateľov miest a zámienkou predchádzania a objasňovania kriminality. Proti tomutu nie je čo namietať. Samozrejme za predpokladu, že prevádzkovanie kamerového systému nenarúša právo na súkromie obyvateľov mesta. Obmedzenie práva na súkromie prichádza do úvahy iba v špecifických prípadoch a to ak ide o bezpečnosť Slovenskej republiky, obranu Slovenskej republiky, ochranu verejného poriadku a bezpečnosti, či predchádzanie, zamedzovanie, odhaľovanie a dokumentovania trestnej činnosti, zisťovania jej páchateľov, vyšetrovania a stíhania trestných činov.

Na tomto mieste treba pripomenúť, že verejné priestranstvo (priestranstvo, ktoré je prístupné každému, bez toho aby musel prekovávať prekážky) musí byť zreteľne označené ako priestranstvo, ktoré je monitorované kamerovým systémom.

Ako je to teda so získavaním kamerových záznamov na účely odhaľovania trestnej činnosti a priestupkov? Odpoveď je v tomto smere jasná.

„Spracúvanie osobných údajov o porušení ustanovení predpisov trestného práva, priestupkového práva alebo občianskeho práva, ako aj o výkone právoplatných rozsudkov alebo rozhodnutí môže vykonávať len ten, komu to umožňuje osobitný zákon.“ (zákon o ohrane osobných údajov).

Z uvedeného je zrejmé, že mestská polícia nie je oprávnená spracovávať osobné údaje (medzi ktoré patria aj obrazové a zvukové záznamy) na účely odhaľovania priestupkov, keďže zákon o obecnej polícii jej takéto oprávnenie nedáva.

Zaujímavá je otázka postúpenia kamerových a obrazových záznamov štátnej polícií na prešetrenie priestupku. Podľa môjho názoru takéto zábery nemôžu byť použité v správnom a ani v prípadnom súdnom konaní ako dôkazy, keďže boli získané nezákonným spôsobom (v tomto prípade orgánom, ktorý nebol oprávnený vyhotoviť takéto záznamy).

Ďalšou zaujímavou skutočnosťou je „predvolávanie“ vodičov na mestskú políciu. Mestská polícia objasňuje priestupky iba v blokovom konaní ( ak je priestupok spoľahlivo zistený a obvinený z priestupku je ochotný pokutu zaplatiť), preto mestská polícia nemá právo nikoho predvolávať na následné prešetrovanie priestupkov.

V každom prípade ak mestská polícia postupuje pri objasňovaní priestupkov tak, že pritom využíva kamerový systém mesta a následne si predvoláva vodičov a udeľuje im pokuty tak takýmto konaním koná nad rámec svojich právomoci a ukladanie pokút podľa môjho názoru je neoprávnené a protizákonné.

Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach

a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon“ (Ústava SR)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Koalícia chce ľuďom prispieť na dovolenky a pôžičky. Hovorí aj o vyšších platoch

Sociálny balíček strán Smer, SNS a Most-Híd začína naberať reálne obrysy.

KOMENTÁRE

Za zvýšenie životnej úrovne v réžii koalície sa nedoplatíme

Maďari dnes dlhujú polovicu záväzku priemerného Slováka.

DOMOV

Dobré ráno: Na Slovensku vyhrávajú leniví a zbabelí politici

Ako si rozoberáme základy demokracie.


Už ste čítali?