Sulík kedysi, Štulajter a pravičiari idú zdaňovať.

Autor: Gabriel Závodský | 19.8.2010 o 18:14 | (upravené 19.8.2010 o 18:22) Karma článku: 4,80 | Prečítané:  1413x

So záujmom som v poslednom čase sledoval „tančeky“ okolo návrhov ktoré pripravilo ministerstvo financií v spolupráci s ministerstvom práce sociálnych vecí a rodiny. Návrhy, ktoré predstavili ma nechali na pochybách, či som naozaj pravičiar a či som náhodou nevolil ľavicovú stranu. O tomto sa však popísalo a podiskutovalo veľa a nechcem sa k téme pravičiari robia ľavicovú politiku venovať obšírne. O to viac ma zaujal nápad „zodvodniť“ zisk spoločníkov v sročkach.

 

Je jasné a rozumiem tomu, že po „úspešnej“ štvorročnici najsociálnejšej vlády štátna kasička vŕzga, zíva prázdnotou a treba ju naplniť a ozdraviť verejné financie. Nenápadne nám to aj pred voľbami bolo naznačované, ale spôsob akým sa nová vláda do tejto úlohy pustila je zvláštna. Osobne mám pocit, akoby skúšali... Ministri prídu s nejakým návrhom, plebs zareaguje a premiérka robí zmeny.

Tento postup nie je ani tak prekvapujúci, však táto zostava už vládla osem rokov a uvedomujú si, že ľudia reagujú citlivo na pojem „reforma“ ,(však aj z úst pravice zmizol) tak skúšajú ako iným spôsobom Ficom rozhajdákané eurá nahnať naspäť do štátneho rozpočtu. Idú na to teda cez zadné vrátka. A tak sa napríklad dozvedáme, že kedysi pravicou chválená jednotná daň príjmu je plná výnimiek, ktoré treba zrušiť. (ako napríklad oslobodenie od dane pri predaji bytu a pod.) A bombónikom je nápad naviazať rozdelený zisk spoločníkov v sročkách na odvody.

Spočiatku som si myslel, že je to úplný blud, že toto ich napadlo asi len náhodou, že z toho nič nebude. Ale keď sa tomu začali venovať aj komentátori SME a konkrétne Ivanovi Štulajterovi sa v článku „Sulík kedysi“ toto „zodvodnenie“ zapáčilo, dostal som nutkanie pripomenúť pravičiarom, že sú pravičiari.

Neviem ako sa prišlo k nápadu "zodvodniť" zisk v sročkách, ale rád by pripomenul odborníkom a komentátorom, že pôsobenie osoby ako spoločníka v spoločnosti s ručením obmedzením, nie je vykonávanie jeho vlastnej podnikateľskej činnosti, ale je len určitou formou dispozície s vlastným majetkom, oprávňujúcou ho podieľať sa na výkone práv a povinností vyplývajúcich z jeho kapitálovej účasti v spoločnosti.

A toto nehovorím ja, toto som si dovolil citovať rozhodnutie Najvyššieho súdu SR. Inými slovami. Spoločník v sročke investuje svoj kapitál do základného imania spoločnosti a z tejto investície mu buď plynie nárok na zisk, alebo musí znášať stratu. Ak dosiahne zisk, tento zisk riadne zdaní. Žiadať spoločníkov platiť ďalšie odvody nie je ničím iným, len ďalším zdanením zisku. Zaťažiť niekoho investíciu odvodmi (alebo akokoľvek si to nazveme) je nápad hodný socialistu najsilnejšieho kalibru. Čo ak investujem vlastný kapitál napríklad do cenných papierov, dividend a podobne ? Budem aj z takejto investície mojich peňazí okrem dane z príjmu platiť aj odvody ?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Koalícia chce ľuďom prispieť na dovolenky a pôžičky. Hovorí aj o vyšších platoch

Sociálny balíček strán Smer, SNS a Most-Híd začína naberať reálne obrysy.

KOMENTÁRE

Za zvýšenie životnej úrovne v réžii koalície sa nedoplatíme

Maďari dnes dlhujú polovicu záväzku priemerného Slováka.

DOMOV

Dobré ráno: Na Slovensku vyhrávajú leniví a zbabelí politici

Ako si rozoberáme základy demokracie.


Už ste čítali?